top of page
ahsap7_edited_edited.png
LOGO_Bir Äiáek Koleji Anaokulu_ok.jpg

Ahşap Atölyesi

Bir Çiçek Koleji Anaokulu

Orman Okulu Eğitimi nedir ? 

Orman Okulu, düzenli oturumlarla bütünsel büyüme fırsatları sunan, çocuk merkezli, ilham verici sürekliliği olan bir öğrenme sürecidir. Oynamayı, keşfetmeyi ve risk almayı destekleyen uzun vadeli bir programdır. Doğal bir ortamda öğrenenlerden ilham alan, uygulamalı deneyimler yoluyla güven ve benlik saygısı geliştirir.

Orman Okulu, yeni ve yaratıcı öğrenicileri desteklemek için öğrenme stillerini ve becerilerini sürekli geliştiren, dünya çapında binlerce eğitimli uygulayıcı tarafından paylaşılan bir gelişimsel gelişime sahiptir.

Süreç bilgi toplamanın ötesinde yardımcı olur ve kolaylaştırır, öğrenenlerin sosyal, duygusal, ruhsal, fiziksel ve entelektüel olarak gelişmesine yardımcı olur. Öğrencilerin bir şeyler denemeleri ve risk almaları için güvenli, yargılayıcı olmayan bir besleyici ortam oluşturur. 

Orman Okulu, dünya ile derin ve anlamlı bir bağlantıya ve bir öğrencinin dünyaya nasıl uyduğuna dair bir anlayışa ilham verir. Riske yaklaşımımız, öğrencilerin gerçek dünyadaki sorunları çözerek, özgüven ve direnç geliştirerek yeteneklerini sürekli olarak geliştirmeleri anlamına gelir. Riskin fiziksel zarar verme potansiyelinden daha fazlası olduğuna inanıyoruz, ancak daha bütünsel bir şey, yaptığımız her şeyde riskler var ve bunların üstesinden gelerek büyüyoruz.

Bu nedenle Orman Okulu, katılımcıların sağlıklı, dirençli, yaratıcı ve bağımsız öğrenenler olmalarına yardımcı olur.

orman_okulu_akredite_edited.png

Orman Okulu Akreditasyon

Kurumumuz Şile Kabakozda uygulama merkezi bulunan Orman Okulu Derneğine akreditedir. Eğitmenlerimiz, ilk yardım eğitimi almış 3. Seviye Orman Okulu Eğitmen eğitimlerini tamamlayarak Orman Okulu Lideri olmaya hak kazanmıştır. Belirlediğimiz Ormanlık alanımızın risk analizleri, Çed raporları hazırlanmış, flora ve fauna çeşitliliği çıkartılmıştır. Orman Okulu eğitimi ciddi ve sürekliliği olan bir süreçtir. Eğitimi alınmadan ve uygun kıyafetler olmadan çocukların ormanlık alanlarda bulundurulması risklidir ve doğru değildir. Bu eğitim ile alakalı seçim yapacağınız süreçlerde mutlaka bu hassasiyetlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Orman Okulu İlkelerimiz

Orman Okulu İlkeleri, Orman Okulu davranış kalıplarını şekillendiren ve yöneten altı temel ilkenin tümüne uyan bir yaklaşımdır. Dış mekanda yapılan eğitiminin birçok türü vardır ve hepsi çok büyük bir değere sahiptir, ancak Orman Okulu ulaşımı, dağıtımı ve etkisi açısından çok daha etkili ve benzersizdir.
Bu altı ilke şunlardır:
İlke 1: Orman Okulu, tek seferlik bir ziyaretten ziyade, ormanlık alanda veya doğal ortamda sık ve düzenli oturumların uzun vadeli bir sürecidir. Planlama, uyarlama, gözlemler ve gözden geçirme Orman Okulunun ayrılmaz unsurlarıdır.

İlke 2: Orman Okulu, öğrenci ile doğal dünya arasındaki ilişkinin gelişimini desteklemek için ormanlık veya doğal ağaçlık bir ortamda yer alır.

İlke 3: Orman Okulu, dirençli, kendine güvenen, bağımsız ve yaratıcı öğrenicileri teşvik ederek dahil olan herkesin bütünsel gelişimini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

İlke 4: Orman Okulu, öğrencilere çevreye ve kendilerine uygun, desteklenen riskleri alma fırsatı sunar.

İlke 5: Orman Okulu, mesleki uygulamalarını sürekli olarak sürdüren ve geliştiren nitelikli Orman Okulu uygulayıcıları tarafından yürütülür.

İlke 6: Orman Okulu, gelişim ve öğrenme için bir topluluk oluşturmak için bir dizi öğrenci merkezli süreç kullanır.

ormanokulu_egitim setlerimiz.png

Orman Okulu Programımız nasıl işler ?

Okulumuza 15 dk. mesafede bulunan orman alanımıza her haftada bir gün (hava koşullarında ormana girmemize izin verdikçe) mutlaka gidilir. Her yaş grubu için program iki saat sürmektedir.

-Eğitim içerikleri her hafta değişmektedir ve Programımız eğitim fasikülleri üzerinden aylık olarak yürütülmektedir. 

Bir günlük program akışımız; 

1- AÇILIŞ ÇEMBERİ

Çocuklar her orman okulu seansına açılış çemberi ile başlarlar. Bu süreç onları biraz sonra başlayacak olan öğrenme ve gelişim serüvenleri için psikolojik olarak hazırlar. Ayrıca ekip olarak hareket etme yeteğini kazanmaları ve aynı anda başlama için gerekli olan sabretme duygusunu geliştirmeleri ile birlikte çemberde kendilerini ifade ederek sosyal gelişimlerinin desteklenmesine sağlanmaktadır.

2- SERBEST OYUN
Çocukların sosyalleşmesi, paylaşması, sorumluluk bilincinin gelişmesi, akranları ile iletişim kurmaları için 10 dakikalın bir serbest oyun zamanı oluşturulmuştur. Burada eğitmenlerimiz minimum müdehale ile çocukları gözlemleme süreçlerini yürütmektedirler.

3- EKOLOJİ ATÖLYESİ

Ekolojik Farkındalığın oluşması ve buna uygun davranış yeteneklerinin gelişmesi için çocuklarımız her hafta farklı bir ekoloji etkinliği gerçekleştirmektedir. Ayda bir defa mutlaka çocuklarımızın hazırladığı malzemelerle pişirme etkinliği yapılır. Ekmek yapımından tohum ekimine, diş macunu yapımından kompost üretimine kadar bir çok deneyim yaşamaktayız.

4- SANAT ATÖLYESİ

Teknolojinin farkında olmadan hayatımızı çok daha fazla istila ettiği bu günlerde, çocuklarımızın hayal gücü körelmekle birlikte, bir çok duyguyu hissetme ve yaşama konusunda zorlanmaktadırlar. Ormanın sunduğu doğal materyallerle gerçekleştirilen etkinliklerde hayal kurmaları ve bunu somut olarak hayata geçirerek farklı duyu ve duygu durumlarını keşfetmeleri sağlanmaktadır.

5- NEFES ATÖLYESİ

Çocuklar Doğa Atölyesinin başlangıcında oluşturulan çemberde kendi yaş gruplarına uygun nefes çalışması egzersizleri yaparlar. Uygun nefes almak, anda kalmak, farkıdalıklarının gelişmesi gibi bir çok kazanım süreç içerisinde karşımıza çıkmaktadır.

6- DOĞA ATÖLYESİ
Her hava koşulunda her hafta mutlaka ormanın içerisinde bulunan çember alanına bir yürüyüş gerçekleştirilir. Bu yürüyüş yaklaşım 15 dakika sürmektedir. Yürüyüş esnasında çocukla bir çok zorlukla karşılaşır ve mücadele etme yetenekleri ile zihinsel becerilerinin gelişmesi sağlanır. Yürüyüş yaş gruplarına uygun zorluk derecesine göre belirlenmiş rotalarda sürdürülür.

7- MASAL ATÖLYESİ

Ormanın içerisinde bulunan çember alanında bir masal/hikaye saati yapılır. Yürüyüş sonrası çocukların soluklanmaları ve ormandaki canlılarla ilgili çeşitli bilgileri masal/hikaye aracılığı ile alıp gerçek manada doğayla kurulan bağın pekiştirilmesi sağlanmaktadır.

8- HAREKET ATÖLYESİ

Burada çocuklarla birlikte yaklaşık beş dakika sürecek sağlıklı yaşam egzersizleri gerçekleştirilir. Yaş gruplarına göre yapılan hareketlerle çocukların kendi vücutlarını tanımaları ve daha esnek hareket etme yeteneklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

9- KAPANIŞ ÇEMBERİ

Orman Okulu Seanları açılışta olduğu gibi kapanıştada bir çemberle bitirilir. Burada süreç yönetimi ile başlangıç ve bitişlerdeki farkındalığın arttırılması hedeflenmektedir. Sen çocuklarımızı ailelerinin yanlarına yaşadıkları serüvenleri anlatmaları üzerine uğurlarız.

bottom of page